Twoje demo
Twoje demo

Kleszcz & DiNO

Kleszcz & DiNO to przykład dość nietypowej kooperacji. Artystów dzieli wiek, doświadczenie, środowisko. Łączy muzyka. Kleszcz jest raperem ze świata undergroundu. DiNO ma już za to na koncie m.in. złotą płytę za "Rekontakt" Pokahontaz. Panowie postanowili połączyć siły i stworzyć wspólnie album eksperymentalny.

Kleszcz – śląski raper (ur. w Tarnowskich Górach), były członek MaxFloLabu, rocznik '88. Swoją przygodę z rapem rozpoczął w wieku 14 lat, pisząc pierwsze teksty i nagrywając własnym sumptem pierwsze utwory. Początki jego kariery to lokalny skład Eref Crew. Następnie razem
z poznanym w 2004 r. producentem Stahem zawiązuje kolektyw Znak Zapytania. Kolejne lata to czas intensywnej pracy nad formą
i produkcja wielu nagrań, z których niestety większość nie wychodzi na światło dzienne. W 2010 r. w podziemiu ukazuje się nagrany wspólnie z bratem Sitem album zatytułowany SIŁA RAŻENIA. Materiał zostaje niezwykle ciepło przyjęty przez lokalnych pasjonatów rapu. Owocuje to coraz większą liczbą lokalnie granych koncertów, nowymi znajomościami i propozycjami. Momentem przełomowym okazuje się być rok 2013, kiedy Kleszcz zostaje członkiem inicjatywy MaxFloLab. Na kanale MaxFloRecTV pojawia się wyprodukowany przez Staha album YRAM YRACZ. W pochodzących z niego utworach słychać inspiracje nie tylko rapem, ale także bluesem, rockiem, ragga czy poezją śpiewaną. To niehermetyczne podejście do muzyki okazuje się być zarówno wyznacznikiem stylu Kleszcza, jak i odpowiedzią na oczekiwania jego fanów. Artysta zbiera wiele pozytywnych opinii i komentarzy, a jeden z jego numerów, „Czary mary” w krótkim czasie zyskuje sporą, jak na rapera undergroundowego, popularność. Pod koniec roku 2014 MaxFlo podejmuje decyzję o transferze artysty z MaxFloLabu do MaxFloRec.

DiNO - śląski producent, dorastający na osiedlu Literatów w Gliwicach. W dzieciństwie marzył aby słuchać kaset z własnymi nagraniami. Swoją przygodę z muzyką zaczął od momentu, gdy dostał klawisze. Zakłada wtedy pierwsze zespoły, których członkowie przekonani
o swoim niespotykanym talencie "udawali, że potrafią grać". Siłą rzeczy wzrasta rola muzyki w jego życiu, a słucha niemal wszystkiego: od Michaela Jacksona, przez Run DMC, po Metallikę. Prodigy wyznacza trajektorię jego muzycznej drogi i zachęca do szukania nietypowych rozwiązań, ale wpływ na jego twórczość ma również fakt, że już teraz słucha drum'n'bassu czy UK Garage, gatunków, które do Polski dotrą dopiero za jakieś dziesięć lat. Jako producent stosunkowo późno daje się namówić na hip-hop. Tym gatunkiem "zaraża" go DJ Totenton, ucząc pracy z wokalem i przelewając na niego swoje muzyczne upodobania. DiNO kształci się w kierunku informatycznym, a resztę czasu poświęca na produkcję i rozwijanie muzycznego warsztatu. Jako młody producent organizuje konkurs na najlepszy wokal nagrany do własnego bitu. W zabawie bierze udział GrubSon, dzięki czemu o wydarzeniu i samym producencie robi się głośno w środowisku
hip-hopowym. DiNO szybko zostaje okrzyknięty jednym z najciekawszych producentów ostatnich lat. Współpracuje z Rahimem i Skorupem, ale też z weteranami spoza Śląska, np. Pezetem czy Ostrym. Ważny dla artysty okazuje się być rok 2010. Wtedy dostaje propozycję dołączenia do grona artystów wydawnictwa muzycznego MaxFloRec, którą bez wahania przyjmuje. W marcu tego roku na rynek trafiają PODRÓŻE PO AMPLITUDZIE, pierwszy solowy krążek Rahima z wyprodukowanymi przez DiNA utworami: "Darkside" i "Ciii". 9 miesięcy później pojawia się druga solowa płyta Rahima, AMPLIFIKACJA. DiNO odpowiada na niej za tytułową "Amplifikację", "OTC" i remix "Ciii". DiNO zostaje współproducentem drugiej płyty grupy Pokahontaz. Gliwicki artysta staje się bardzo zapracowanym człowiekiem,
a zwieńczeniem jego prac jest słynny REKONTAKT. Album trafia na półki sklepowe w październiku 2012 roku, a w maju 2013 roku Fokus
z Rahimem odbierają za niego złotą płytę. DiNO jednak nie osiada na laurach i, idąc za ciosem, udziela się na krążkach pozostałych artystów mikołowskiego wydawnictwa. Jego nieprzyzwoicie tłuste bity znajdujemy m.in. na wydanych w 2013 roku: WSPANIAŁYM WIDOKU NA NIC INTERESUJĄCEGO Buki ("Cyferblatów wichura" z gościnnym udziałem Rahima), BYKU Bu (numer "Nim powrócę"), PIĘKNEJ POGODZIE Skorupa ("Świata ciekawość", do którego powstało swojskie wideo czy "Wampiry i upiory").

HorRYM JESTem” to eksperymentalny album rapera Kleszcza i producenta DiNO. Zawiera 16 utworów utrzymanych w baśniowej konwencji. Jak mówią sami artyści, jest przede wszystkim mrocznie i magicznie, ale są też wyjątki od reguły. Płyta przesiąknięta jest charakterystycznym stylem, który został przez Kleszcza dodatkowo rozwinięty. Swoje patenty dorzucił też DiNO tworząc oryginalne i różnorodne podkłady. Producent inkorporował do nich wiele elementów muzyki elektronicznej (m.in. dubstepu). Taka mieszanka sprawia, że „HorRYM JESTem” jest propozycją jedyną w swoim rodzaju, której odpowiednika próżno szukać na polskim rynku muzycznym. Całość materiału jest autorstwa duetu jednak usłyszymy na nim wielu gości, którzy ubarwili longplay swoją obecnością. Wokalnie udzielają się K2, Lilu, Skorup, Luk Step i Sit. DJ Hopbeat i DJ Bambus zadbali z kolei o skrecze. Płytę promuje 5 singli: „Szukaj mnie", „Horrym", „Spacer" ( z gościnnym udziałem Lilu, „Made in China" oraz „ILUMINACIsną bzdur". Klip do ostatniego kręcony był w Pałacu Kawalera w Świerklańcu. Zobaczyć w nim można laureatów konkursu „50 twarzy Kleszcza”, a więc fanów-sobowtórów rapera. W teledysku gościnnie pojawia się także znany youtuber Y (z kanału Magic of Y). 

Aktualnie trwają prace nad nowym wydawnictwem. Artyści postanowiają jednak po raz kolejny zaskoczyć swoich fanów. Na początku lipca (dokładnie 5.06.2016 r.) publikują premierowy numer i towarzyszącu mu szalony mushup, które przygotowali w przerwie między nagraniami studyjnymi i koncertami. „4 ściany wyobraźni" są więc typową, wakacyjną niespodzianką. 

17.11.2016 r. do sieci trafia nowy singiel duetu, który jesdnocześnie jest pierwszym zwiastunem nadchodzącego albumu. W utworze Między piekłem a niebem" gościnnie udziela się Rahim. Numerowi towarzyszy filmowy klip w klimacie fantasy. Już trailer, który pojawił się w Facebookach artystów kilka dni przed premierą ukazywał, z jak dużą produkcją mamy do czynienia. Za realizację teledysku odpowiada grupa filmowa Przedmarańcza. Zdjęcia w całości zrealizowano na terenie powiatu tarnogórskiego. Przy okazji klipu dowiadujemy się, że nowe wydawnictwo duetu pojawi się wiosną 2017 roku i zatytułowane będzie Cyrk na qłq".

Z początiem lutego (3.02) ukazuje się klip do numeru Freak show". Zawariowane wideo jest kolejnym zwiastunem nowego albumu. Jednocześnie jest to prawdopodobnie pierwszy teledysk w polskim rapie, który w całości nakręcono w cyrku. W utworze w roli MC gościnnie udziela się Kopruch - osoba odpowedzialna m.in. za poprzednie wideo duetu. Za wizualizację nowego singla odpowiada Radosław Bereś z grupy Ace of Art. Równolegle w MaxFloSklepie rusza przedsprzedaż albumu Cyrk na qłq". Płytę zamawiać można w wersji standardowej oraz kolecjonerskiej. Ta druga zawiera dodatkowo: autorski klip Kleszcza, silikonową opaskę, plakat, autografy i pakiet wlep. Wydanie deluxe dostępne jest wyłącznie na stronie www.MaxFloSklep.pl. W związku ze startem pre-orderu poznajemy pełną tracklistę, która, jak się okazuje, zawiera też numer  4 ściany wyobraźni". 

 Jeszcze pod koniec lutego (24.02) ukazuje się kolejny zwiastun albumu. Tym razem singlem zostaje utwór bez gości. Nie płacz" towarzyszy teledysk, którego realizacja zajęła niemal cały rok. Dlaczego? Sprawdźcie sami! :)

17 marzec to dzień kolejnej premiery zapowiadającej wydawnictwo Cyrk na qłq". Kleszcz lubi zaskakiwać swoich słuchaczy i podobnie jest w przypadku singla Bajka o kolorach". Wizualizację towarzyszącą numerowi stanowi narysowana przez artystę bajka. Za wprowadzenie rysunków w ruch opdowiadają Aleksander Kopruch" Kozłowski oraz Katarzyna Walotka z grupy filmowej Przedmarańcza. 

Dzień przed premierą (6.04.) albumu Cyrk na qłq" na MaxFlorecTV ukazuje się 6. klip zapowiadający album. Singiel Ziemski teatr" cieszy się bardzo pochlebnymi opiniami słuchaczy. Teledysk towarzyszący utworowi to wyjątkowo artystyczny obraz. W jego powstanie zaangażowani zostali bowiem studenci Wydziału Lalkarskiego PWST we Wrocławiu, a główną rolę odgrywa tu... lalka. 

Dzień później wydawnictwo trafia na półki sklepowe w całej Polsce. Zaledwie kilka dni po premierze na kanale MaxFloRec pojawia się odsłuch utworu otwierającego tracklistę albumu, Welcome". Nie jest to jednak zwyczajny odsłuch, gdyż towarzyszy mu także proste wideo, zrealizowane przez samych artystów. Zgodnie z zapowiedziami, co kilka dni na kanał trafiać mają kolejne numery, a każdemu z nich towarzyszyć ma ruchomy obrazek.

19 kwietnia na kanał trafia kolejny klip artystów. Po prostym wideo do  Żyletą tą" opublikowanym w Lany Poniedziałek, przychodzi czas na teledysk koncertowy. Towarzyszy on najbardziej energetycznemu numerowi na albumie - Tornadom". Wykorzystane ujęcia zrealizowane zostały podczas premierowego koncertu duetu w zabrzańskim CK Wiatrak. 

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

KLIPY

 
Tornada
Kleszcz & DiNO
 
Welcome
Kleszcz & DiNO
 
Ziemski teatr
Kleszcz & DiNO
 
Bajka o kolorach
Kleszcz & DiNO
 
Nie płacz
Kleszcz & DiNO
 
Freak show
Kleszcz & DiNO ft. Kopruch
 
Między piekłem a niebem
Kleszcz & DiNO ft. Rahim
 
4 ściany wyobraźni
Kleszcz & DiNO
 
ILUMINACIsną bzdur
Kleszcz & DiNO
 
Labirynt
Kleszcz & DiNO
 
Made in China
Kleszcz & DiNO
 
Spacer
Kleszcz & DiNO ft. Lilu
 
HorRYM
Kleszcz & DiNO
 
Szukaj mnie
Kleszcz & DiNO