Twoje demo
Twoje demo

Moje koncerty

gdzie gram
  • brak koncertów

Buka

Buka, właśc. Mateusz Daniecki, przychodzi na świat 17.12.1988 w Gdańsku. Ojciec Buki śpiewa i gra na gitarze, przez co syn dziedziczy nie tylko tę drugą umiejętność, ale też miłość do rocka. Po latach przyzna, że pierwszą istotną kasetą w jego życiu nie był hip-hopowy klasyk, tylko materiał brytyjskich gigantów, zespołu Queen. Wczesne dzieciństwo to okres zakładania z rówieśnikami „zespołów”, czas pierwszych prób i planowania przyszłych karier. Dopiero pod koniec lat 90., dzięki starszym kolegom z drużyny koszykarskiej, Buka ma styczność z hip-hopem i właśnie w tej formie ekspresji znajduje miejsce dla siebie. Pierwszymi perełkami na jego półce są kasety „The Slim Shady” i „The Marshall Mathers” Eminema. Chwilę później pojawiają się polskie inspiracje w postaci twórczości Kalibra 44 i Paktofoniki, a w końcu również pomysł, żeby poddać próbie swoje możliwości.

Buka zaczyna pisać pierwsze teksty ok. 2003 r., nagrywając potem utwory na dyktafon w trakcie szkolnych wagarów. Jego indywidualna działalność trwa do 2006 r., czyli do momentu, w którym poznaje Skora. W tym czasie Buka ma już na koncie nielegalną płytę pt. KRUKOLOGIKA. Współpraca ze Skorem ma być jednorazowa, ale przebiega na tyle pomyślnie, że plany zmieniają się w trakcie. Buka dołącza do Skora oraz Matiego, i tak rodzi się skład SumaStyli, w którym za muzykę odpowiadają: Kris i DJ Cider. Poza tym ostatnim wszyscy członkowie pochodzą z Gdańska, ale w tym momencie przebywają w Wielkiej Brytanii, dlatego pierwsza płyta pt. ARTEFAKTY powstaje na odległość. W międzyczasie kończący liceum Buka nagrywa również drugą płytę solową, STYLIMILION, a zaraz po maturze dołącza do reszty zespołu. Daleko od domu, w miasteczku Northampton, SumaStyli w komplecie rozpoczyna prace nad kolejnym albumem. Pierwszym owocem ich działań jest CZTERY ŚCIANY CISZY EP – mieszanka rapu, psychodeli i miejskiej poezji, którą udostępniają w internecie. Kolejna EP-ka, WALKA TRWA, trafia do sieci niedokończona. Na płycie brakuje Matiego, jest więc duetem Skora i Buki na bitach Jukasha. Po wydaniu dwóch produkcji drogi chłopaków na jakiś czas się rozchodzą, a Buka wraca do Polski, gdzie przystępuje do pracy nad trzecią płytą solową. Jak się okazuje, nie wraca do kraju na długo. W 2008 r. wypuszcza ŚWIT ŻYWYCH TRUPÓW, ale w powietrzu wisi już reaktywacja Sumy, toteż wraca do Northampton, gdzie czeka go niełatwy, pełen przeszkód rok pracy nad DE INTEGRO. Ostateczna wersja płyty zostaje ukończona w 2009 r., a jej tytuł, z łac. „na nowo”, zdaje się być zobowiązujący – Buka wraca do Polski i poświęca się projektom solowym.

W 2010 r. następuje przełom i jego OPOWIEŚCI Z MIASTA FATUM docierają do Rahima, który natychmiast nawiązuje kontakt z autorem i proponuje mu wydanie kolejnej produkcji w MaxFloRec. Tak też się dzieje – EP-ka PO DRUGIEJ STRONIE LUSTRA jest promowana przez śląską wytwórnię, a sam Rahim pojawia się gościnnie w utworze „Danse Macabre”. Materiał ten jest przedsmakiem długogrającej legalnej płyty pt. POKÓJ 003, która na rynku muzycznym ukazuje się we wrześniu 2011 r. Nowe nagrania szybko zdobywają popularność, co widać w szczególności po klipach do „Pierwszej miłości” czy numeru „Achtung”. Dzięki zdobytej popularności Buka zaczyna również koncertować po całej Polsce, co systematycznie przysparza mu nowych fanów.

Po sukcesie albumu POKÓJ 003 Buka przystępuje do pracy nad kolejną płytą, która będzie nosić tytuł WSPANIAŁY WIDOK NA NIC INTERESUJĄCEGO. W międzyczasie do MaxFloSklepu trafia reedycja albumu OPOWIEŚCI Z MASTA FATUM. Pod koniec 2012 r. artysta wypuszcza do sieci teledysk “Orchidee”, który bije rekordy popularności dotychczasowych utworów. Drugim singlem zapowiadającym nowy krążek jest “Zamknij oczy”, utwór nagrany w Barcelonie z gościnnym udziałem Skora. Kawałek cieszy się jeszcze większą sławą niż poprzedni singiel.

WSPANIAŁY WIDOK NA NIC INTERESUJĄCEGO wydany nakładem MaxFloRec pojawia się w sklepach 13 marca 2013 r. Od tego czasu Buka nie przestaje koncertować i planuje rozpoczęcie prac nad nowymi projektami oraz reaktywację składu SumaStyli.

Buka to również wspołtwórca serialu animowanego "37" emitowanego na kanale MaxFloRecTV w serwisie YouTube. Artysta jest także współtwórcą kanału Miasto Fatum w tymże serwisie, na którym cyklicznie mają pojawiać się kreskówki autorstwa jego i Koksnego.

30.10.2015r. ukazał się wspólny album Buki i Rahima pt. „Optymistycznie”. Płyta zawiera 15 premierowych utworów, które nie tylko pozytywnie nastrajają, ale dają też do myślenia. Krążek do tej pory promują 3 teledyski: tytułowy „Optymistycznie”, „Nawyki” oraz „Obiecuję Ci”. Ten ostatni jest wyjątkowym klipem, gdyż zrezygnowano w nim ze scen rapowanych na rzecz fabuły. Całość nakręcona została w Indonezji na wyspie Bali. W obrazku pojawiają się zresztą jej mieszkańcy. W utworze gościnnie udzieliła się Natalia Nykiel. W pierwszym tygodniu od premiery klip miał już milion odsłon! „Obiecuję Ci” szybko stał się hitem i nadawany jest przez radia w całej Polsce. Na albumie „Optymistycznie” poza Natalią Nykiel gościnnie pojawili się także: Fokus, Abradab, K2, Kleszcz i Masia. Produkcją muzyczną krążka zajęli się: DonDe, Greg/Miliony Decybeli, DiNO, Kris, Grafit, Vixen, DJ BRK i EljotSounds. Autorami cutów i sratchy są DJ-e: Klasyk, Bambus, Avens, Samiryi, BRK i HWR.

-

GALERIA ZDJĘĆ

KLIPY

 
Z archiwum twarzy
Buka & Rahim ft. Fokus, Masia
 
Krok na szczyt
Buka & Rahim
 
Obiecuję Ci
Buka & Rahim
 
Nawyki
Buka & Rahim
 
Optymistycznie
Buka & Rahim
 
Zamknij oczy
Buka
 
Biały Królik
Buka
 
Wznieśmy toast
Buka
 
Cyferblatów wichura
Buka ft. Rahim
 
Zanim powiem nara
Buka
 
Analiza
Buka
 
Achtung
Buka
 
Pierwsza Miłość
Buka
 
Wraca monster
Buka ft. Rahim
 
Siema fatum
Buka
 
Orchidee
Buka
 
Orchidee (Kris RMX)
Buka
 
Jak rozpętałem XXXVII wojnę...
37 odc. 1
 
37. mila
37 odc.2
 
Egzorcyzmy Doktora Skacza
37 odc. 3