Twoje demo
Twoje demo

Moje koncerty

gdzie gram
  • brak koncertów

Produkty powiązane

Produkty powiązane ze mną

Skorup

Fascynacja Skorupa Sokratesem to naturalne następstwo styczności z książkami, do których miał w domu dostęp od najmłodszych lat. Ojciec, z wykształcenia psycholog, przyczynił się do tego, że w domu nie brakowało fachowych lektur i mądrości starożytnych uczonych. Podczas gdy dla tych ostatnich praelementem wszechrzeczy na przestrzeni stuleci bywały wszystkie żywioły, dla kilkuletniego Skorupa „początkiem wszystkiego” były winylowe płyty zespołu Lady Pank, których uwielbiał słuchać na słuchawkach, zazwyczaj siedząc na nocniku.

Kilka lat później w Polsce, za sprawą MC Hammera i zespołu Kris Kross, zaczynają być odczuwalne wpływy zza oceanu. Opracowany przez menadżerów wizerunek zespołu polega na noszeniu wszystkich elementów ubioru dokładnie na odwrót, toteż nie jest trudne naśladowanie pierwszych idoli. Podczas gdy Skorup i jego rówieśnicy paradują w bluzach zapiętych na plecach i czapkach z przekręconymi daszkami, w Polsce swoją obecność po raz pierwszy zaznacza nowa subkultura, kopia tej, którą od dawna można śledzić w programach MTV. Zaradni zajawkowicze szybko znajdują sposób na brak skateshopów – kupują w lumpeksach za duże o parę numerów sztruksy, mocno związują je paskami, a później już tylko cieszą się niezachwianą opinią „najprawdziwszych skejtów”. W tym czasie zaczyna się kilkuletnia przygoda Skorupa z deskorolką. W Gliwicach nie ma jeszcze żadnych skateparków, ale umownym miejscem dla jeżdżących jest Politechnika Śląska, gdzie zaczyna spędzać coraz więcej czasu. Stopniowo zmieniają się też tytuły w magnetofonach. Pierwszym polskim raperem, który robi wrażenie na młodych słuchaczach jest Liroy. Sam fakt, że przeklina jest wystarczająco mocnym argumentem, by każdy miał przegrywaną kasetę z jego nagraniami. Na koloniach w „jamnikach” odtwarzane są kasety Kalibra 44, chłopaki uczą się tekstów na pamięć, znają każdy wers.

Największą popularność hip-hop zyskuje w Polsce w momencie, kiedy Skorup zaczyna liceum. Jak się okazuje – szkoła, do której trafia jest prawdopodobnie najbardziej „hip-hopową” w okolicy. W pierwszej klasie Skorup poznaje się z Majkelem, który nie tylko ma już swój skład, Koligację Gie Ka, ale też już dawno opanował tajniki nagrywania i robienia bitów. Zeszyty Majkela wypełnione są tekstami i graffiti, a on sam jest w szkole zapalnikiem wszelkich inicjatyw hip-hopowych. To jego zasługą jest zarażenie rapem wielu szkolnych kolegów, przez co wkrótce dumą każdej klasy staje się co najmniej jeden skład. Po jakimś czasie Skorup zmienia profil nauczania i trafia do klasy, w której sam zakłada zespół Junkers. System twórczej pracy obejmuje pisanie tekstów w przerwach między zajęciami i nagrywanie ich na wagarach w trakcie zajęć. Pierwsze kroki są dość nieudolne, ponieważ chłopakom brakuje wiedzy teoretycznej w zakresie nagrywania i bitmejkingu. Z pomocą w mieszkaniu Skorupa pojawia się Majkel, dzięki któremu Junkers mają okazję poznać całą procedurę tworzenia rapu i zaczynają swobodnie poruszać się na tym polu. Pierwszy materiał, na którym można usłyszeć Skorupa, powstaje jednak z drugim składem, czyli Eskapadą. Jest koniec lat dziewięćdziesiątych – czas pierwszych prób fristajlowych, Wu-Tang Clanu i płyt CD.

Kilka lat później Skorup zaczyna studiować psychologię w Opolu, dlatego prace nad solową płytą zaczyna dopiero w 2004 roku. „Pieśń Wajdeloty”, nawiązująca tytułem do arcydzieła największego wieszcza, zostaje wydana w 2006 roku. Już na tej płycie słychać, że polska scena zyskała kolejnego indywidualistę, którego specyficzna intonacja, arsenał nawiązań kulturowych i niepospolite teksty zyskują uznanie wymagających słuchaczy, ale też weteranów polskiego rapu. W krótkim czasie do Skorupa odzywa się Rahim i proponuje nagranie numeru na swoją producencką płytę. Rok po wydaniu solowego albumu Skorupa, jego kawałek „Popędy” znajduje się na „DynamoLu”. Wkrótce Skorup przygotowuje swój drugi solowy album p.t. „Drogę watażki”. Płyta, mimo skromnej promocji, staje się jednym z hip-hopowych faworytów 2009 roku. W trakcie trwania prac nad nią artysta rozpoczyna pracę na stanowisku realizatora dźwięku w Gliwickim Teatrze Muzycznym, gdzie jego brat regularnie występuje w musicalach. Jako, że od samego początku proces tworzenia ma u niego charakter permanentny, toteż zaraz po premierze drugiej płyty przystępuje do prac nad kolejną.

W 2010 roku, nie do końca usatysfakcjonowany kooperacją ze swoim dotychczasowym wydawcą, kontaktuje się z Rahimem w celu wydania następnej płyty w jego wytwórni. W maju 2011 roku na rynku pojawia się „Etos Kowboja”. Po wydaniu płyty u Skorupa następuje czas intensywnej pracy, w trakcie której przygotowuje kilka teledysków oraz udziela się gościnnie w nagraniach innych artystów. Najciekawszym klipem promującym trzecia płytę jest „Solidarność / Z bandą”. Stworzony przez Drop Free teledysk uzyskuje nominację do Grand Prix na Yach Festivalu.

Pierwsza połowa roku 2012 roku to także intensywne prace nad projektem Kosmos, tworzony przez Metrowego, Bu oraz Ruffijoka. W tym samym czasie w głowie Skorupa rodzą się pierwsze pomysły na kolejną solowa plytę, której tytuł roboczy to „Złodziej na Olimpie”. 

8 listopada 2013 roku ukazał się 4 solowy album Skorupa - "Piękna Pogoda". Krążek promowały 4 single: "Adapter Daniel", "Świata ciekawość", "Wampiry i upiory" oraz "Taki" z gościnnym udziałem Jareckiego i Lilu.

Kolejny krokiem w karierze artysty jest wyjątkowy album, nad którym Skorup pracujował z duetem producenckim JazBrothers. Płyta „Ludzie chmur” charakteryzuje się innym niż dotychczas brzmieniem, wolnymi tempami i obecnością żywych instrumentów. Oto jak raper tłumaczy decyzję o podjęciu współpracy: „Bardzo podoba mi się styl ich beatów, technika oparta na sprytnie pociętych i świetnie wybranych samplach, wolne tempo i mocno wyeksponowane sekcje rytmiczne, ciekawy groove”. Nie jest to jednak pierwszy raz, kiedy artyści połączyli swoje siły. Wcześniej JazBrothers mogliście usłyszeć chociażby w utworach „Człowiek Guma” czy singlowym „Wiosną suki pachną najładniej” z albumu „Piekna pogoda”. – Cały czas otrzymywałem od nich świeże próbki. Każda kolejna była dla mnie coraz lepsza, „ciągnęła za język” – wspomina Skorup. – Decyzja o stworzeniu wspólnego albumu zrodziła się samoistnie. Aktualnie płytę promują 3 single. Pierwszym jest „Zagubiona autostrada”, w której raper wciela się w rolę taksówkarza, a jego pasażerami są gliwiczanie m.in. DiNO, producent działający pod szyldem MaxFloRec. Drugim singlem jest „Drzewo”. Autorem scenariusza do tego fabularyzowanego klipu jest sam Skorup. W utworze  wsparli go: Tomasz Mucha na skrzypcach oraz Marta Florek w chórkach. Teledysk i sam utwór zdobyły uznanie wśród fanów i cieszą się bardzo dobrymi opiniami i pozytywnymi komentarzami. Trzeci, tytułowy singiel opatrzony został nie klipem, a animacją stworzoną przez Wojciecha „Koksnego” Górnego na podstawie okładki autorstwa Grega Bobrowskiego. Album „Ludzie chmur” pojawił się w sklepach 27.11.2015 r. Tego samego dnia na kanał MaxFloRecTV trafił odsłuch płyty (wspomniana animacja towarzyszy każdemu z utworów). Jest to wydawnictwo dwupłytowe - na 2. CD znalazły się instrumentale wszystkich numerów. 

8 marca 2016 r. na kanał trafia kolejny singiel promujący krążek. "Chłodny front" to utwór, w którym połączono świat hip-hopu i alternatywy, a to za sprawą wyjątkowego gościa w postaci Meli Koteluk, która nie tylko udziela się w utworze, ale pojawia się też w samym teledysku. Ostatnim singlem z albumu zostaje "Skrzypek na dachu". Skorup & JazBrothers postanowili stworzyć do niego wideo, ponieważ utwór cieszył się najwiekszą popularnością słuchaczy wśród numerów nie singlowych. Premiera odbywa się 2 grudnia 2016 r.

5 maja 2017 r. na MaxFloRecTV ukazuje się audio singiel "Walet pik" z gościnnym udziałem wokalistki, Dominiki Majewskiej. Wraz z nim do słucaczy trafia informacja, że Skorup wraz z duetem JazBrothers nagrywa już nowy album.

Po nieco ponad 3 miesiącach artyści odkrywają kolejną kartę i swerwują fanom następny singiel. W utworze "Wolny ziomek" udzielają się też wyjątkowi goście. Za mikrofonem obok Skorupa stają Kuba Knap oraz Biak. Numerowi towaryszy fabulrany klip, którego realizacją zajęła się grupa Filminati.

5 października ukazuje się 3. singiel z nadchodzącej płyty. "Zdrowia, pieniązków" przyjmuje się bardzo dobrze wśród fanów i jeszcze bardziej zaostrza ich apetyty na nowy krążek. 

14 grudnia to data premiery 2. klipu zwiasyującego następcę LUDZI CHMUR. "Akustyk" jest zdecydowanie najbardzej agresywnym i charakternym singlem z dotychczasowych. Zdjęcia do klipu powstały w Teatrze Miejskim w Gliwicach, gdzie na co dzień pracuje Skorup. 

Wszystkie utwory zdradzają, że nowy album będzie rozwinięciem stylu i kierunku obranego na poprzednim krążku.  

KLIPY

 
Akustyk
Skorup & JazBrothers
 
Zdrowia, pieniążków
Skorup & JazBrothers
 
Wolny ziomek
Skorup & JazBrothers ft. Kuba Knap, Biak
 
Walet pik
Skorup & JazBrothers ft. Dominika Majewska
 
Skrzypek na dachu
Skorup & JazBrothers
 
Chłodny front
Skorup & JazBrothers ft. Mela Koteluk
 
Ludzie chmur
Skorup & JazBrothers
 
Drzewo
Skorup & JazBrothers
 
Zagubiona autostrada
Skorup & JazBrothers
 
Taki
Skorup ft. Lilu & Jarecki
 
Świata Ciekawość
Skorup
 
Adapter Daniel
Skorup
 
Wampiry i upiory
Skorup
 
Prognoza PIĘKNEJ POGODY Skorupa
 
SI
MaxFloRec
 
Solidarność / Z Bandą
Skorup
 
Eldorado
Skorup
 
Truposz
Skorup
 
Musisz wiedzieć
Skorup