Twoje demo
Twoje demo

Moje Koncerty

gdzie gram

Produkty powiązane

Produkty powiązane ze mną

Rahim

Artysta urodził się 17 listopada 1978 roku w Katowicach, gdzie mieszkał do piątego roku życia, a potem przeprowadził się do Mikołowa, miasta w którym mieszka i tworzy do dziś. Pierwsze kontakty Sebastiana Salberta z hip-hopem to de facto pierwsza styczność Mikołowa z nową modą, której popularność rozprzestrzeniała się w postępie geometrycznym. Rok 1994 z perspektywy czasu wydaje się przełomowy, bowiem w Mikołowie powstał pierwszy skład, do którego należał Rah, a mowa o 3-X-Klan. Po krótkim okresie działalności spotkał ich niekwestionowany zaszczyt: debiut na „Księdze Tajemniczej” uznanego Kalibra 44. Rah dostał również szansę, by spróbować swoich sił jako producent i zrobił bit do utworu „Psychodela”. Dwa lata później na rynku pojawiła się pierwsza i ostatnia płyta zespołu pt. „Dom pełen drzwi”. Chwilę wcześniej, jako jej przedsmak, do uszu słuchaczy dotarł przejmujący minialbum „Łza wyobraźni.” Pełnoprawna płyta dziewiętnastoletnich raperów uzyskała nominację do Fryderyka w kategorii Album roku – rap & hip-hop.

Po czterech latach 3-X-Klan przestał istnieć. Niemal w tym samym momencie z Kalibra 44 odszedł Piotr „Magik” Łuszcz, a na horyzoncie pojawił się również Wojtek „Fokus” Alszer. 18 grudnia 2000 na rynku muzycznym pojawiła się jedna z najsłynniejszych płyt hip-hopowych w Polsce – „Kinematografia”. Album uzyskał miano Złotej Płyty oraz zebrał liczne nagrody, m.in. Asa Empiku czy Fryderyka, a także nominację do Paszportu Polityki. Osiem dni po premierze płyty, w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia, Magik popełnił samobójstwo. Rahim i Fokus stają w obliczu wstrząsu, który ani nie jest słaby, ani spodziewany, ale mimo trudnej sytuacji kontynuują działalność. W 2002 roku zespół otrzymał Fryderyka za najlepszy album hip-hopowy 2001, a rok później na półki sklepów trafia drugi – „Archiwum kinematografii”. 21 marca 2003 roku w katowickim Spodku duet, wspomagany przez szereg zaprzyjaźnionych artystów, zagrał ostatni koncert. Na sali zgromadziło się pięć tysięcy fanów, przed którymi artyści ogłosili koniec zespołu Paktofonika.

Dokładnie rok po premierze pierwszej płyty zespołu, Rahim bierze udział w produkcji albumu Pijanych Powietrzem pt. „Zawieszeni w czasie i przestrzeni”. W 2002 roku na rynku ukazał się producencki debiut mikołowianina, pt. „Experyment: PSYHO”. Zaraz po tym duet z Paktofoniki wraz z Bambusem zaczął tworzyć pod nazwą Pokahontaz.

W 2004 roku Rahim tworzy drugą odsłonę katowickiego MaxFloStudio, co oznaczało dla niego powrót do nagrywania w warunkach domowych. Rok później miejsce miała premiera długo wyczekiwanej płyty Pokahontaz pt. „Receptura”, której producentem wykonawczym i muzycznym był sam Rahim. Zobowiązania związane z promocją płyty Pokahontaz nie oznaczały jednak, że Rahim zawiesił działalność na innych płaszczyznach i rozpoczął produkować muzykę dla innych artystów. Wypracowana przez lata pozycja Rahima w branży sprawiła, że może sobie pozwolić na wspieranie młodych talentów przy wytwórni MaxFloRec.

Jesienią 2007 roku artysta zaskoczył słuchaczy innowacyjną i oryginalną pod każdym względem kooperacją z L.U.C.-em. Rahim i członek Kanału Audytywnego stworzyli płytę pt. „Homoxymoronomatura”, a potem zagrali szereg spektakularnych koncertów. W końcu nadszedł czas na kolejny album producencki, na który zaprosił zaprzyjaźnionych artystów. Na płycie pt. „Dynamol” pojawili się m.in. Lilu, Siwydym, GrubSon czy Skorup, a utwór „SinuSoida”, wykonany przez Śliwkę Tuitam, został wykorzystany w filmie pt. „Senność”, słynnej reżyserki Magdaleny Piekorz. Rahim wyprodukował dodatkowo dwa utwory instrumentalne na potrzeby filmu i tym samym stał się oficjalnym współtwórcą soundtrack’u. W tym samym roku artysta zadebiutował w zupełnie nowej roli – wystąpił na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu, w spektaklu pt. „Szepty” Jacka Burbana. Chwilę później zagrał tragiczny epizod w etiudzie filmowej Xawerego Tatarkiewicza pt. ”Wódeczka i panienki”. Pojawił się tam u boku Barbary Bursztynowicz, Ewy Ziętek i Michała Koterskiego. Pasmo sporych sukcesów sprawiło, że Rahim otrzymał tytuł Mikołowianina Roku.

W 2009 roku artysta rozpoczął prace nad swoją pierwszą solową płytą. Rok później na rynku muzycznym pojawiają się „Podróże po amplitudzie”, której premiera została wzbogacona występem w mikołowskim Klubie Fraktal. Materiał z solowego debiutu został pozytywnie przyjęty zarówno przez dziennikarzy, jak i przez dotychczasowych fanów. „Podróże po amplitudzie” udowodniły, że Rahim to artysta poszukujący nowych muzycznych rozwiązań. Wraz z premierą albumu ruszyła trasa koncertowa. Wydawnictwem towarzyszącym solowemu debiutowi Rahima jest „Amplifikacja”, na której znajdują się remixy utworów z „Podróży po amplitudzie” oraz specjalnie nagrane nowe utwory, jak np. singlowe „OTC” na bicie DiNA z gościnnym udziałem Minixa.

W listopadzie 2011 roku artysta obchodził swoje 33. urodziny. Z tej okazji wytwórnia MaxFloRec wypuściła do internetu „33 Obroty Mixtape", będący podsumowaniem całego dotychczasowego dorobku Rahima – począwszy od 3-X-Klan, a kończąc na solowych i gościnnych nagraniach artysty. Pod koniec 2011 roku w 11 rocznicę śmierci Magika, Rahim wraz z Fokusem oraz zespołem Kaliber 44 postanowili złożyć hołd zmarłemu Magikowi. Do katowickiego Mega Clubu przybyły tłumy, które obejrzały dwa wyjątkowe koncerty. Po dobrym przyjęciu materiału z „33 Obroty Mixtape” raper ruszył na początku 2012 roku w trasę koncertową „33 Obroty Tour”. Każdy występ Rahima został poprzedzony setem Buki, młodego talentu wytwórni MaxFloRec, który kilka miesięcy wcześniej wydał album „Pokój 003”.

Rok 2012 to z kilku powodów wyjątkowy okres dla wielbicieli Rahima. W maju podczas 37. Gdynia Film Festival miała miejsce premiera długo wyczekiwanego filmu Leszka Dawida „Jesteś Bogiem” wg scenariusza Maćka Pisuka. Produkcja spotkała się z dużym uznaniem i została nagrodzona kilkoma nagrodami – w tym dla odtwórcy roli Rahima, Dawida Ogrodnika. W tym samym ponownie zeszły się drogi Rahima i Fokusa, którzy nagrali kolejny wspólny album pod szyldem Pokahontaz. Płyta „Rekontakt” w sklepach pojawiła się w październiku i artyści od razu ruszyli w trasę koncertową, która objęła nie tylko Polskę, a również Wyspy Brytyjskie oraz Holandię. Po niespełna pół roku od premiery uzyskała status Złotej Płyty za sprzedaż ponad 15 tysięcy egzemplarzy.

30.10.2015r. ukazał się wspólny album Buki i Rahima pt. „Optymistycznie”. Płyta zawiera 15 premierowych utworów, które nie tylko pozytywnie nastrajają, ale dają też do myślenia. Krążek do tej pory promują 3 teledyski: tytułowy „Optymistycznie”, „Nawyki” oraz „Obiecuje Ci”. Ten ostatni jest wyjątkowym klipem, gdyż zrezygnowano w nim ze scen rapowanych na rzecz fabuły. Całość nakręcona została w Indonezji na wyspie Bali. W obrazku pojawiają się zresztą jej mieszkańcy. W utworze gościnnie udzieliła się Natalia Nykiel. W pierwszym tygodniu od premiery klip miał już milion odsłon! „Obiecuję Ci” szybko stał się hitem i nadawany jest przez radia w całej Polsce. Na albumie „Optymistycznie” poza Natalią Nykiel gościnnie pojawili się także: Fokus, Abradab, K2, Kleszcz i Masia. Produkcją muzyczną krążka zajęli się: DonDe, Greg/Miliony Decybeli, DiNO, Kris, Grafit, Vixen, DJ BRK i EljotSounds. Autorami cutów i sratchy są DJ-e: Klasyk, Bambus, Avens, Samiryi, BRK i HWR.

Galeria zdjęć

Klipy

 
Z archiwum twarzy
Buka & Rahim ft. Fokus, Masia
 
Krok na szczyt
Buka & Rahim
 
Obiecuję Ci
Buka & Rahim
 
Nawyki
Buka & Rahim
 
Optymistycznie
Buka & Rahim
 
Przeciwwaga
Rahim/Pokahontaz
 
Pompuj Pompuj
Rahim/Pokahontaz
 
Sekunda
Rahim
 
Wraca Monster
Rahim
 
OTC
Rahim ft. Minix
 
Fejm
Rahim ft. Grubson i Abradab
 
Darkside
Rahim
 
Jutro
Rahim
 
Pasażer
Rahim
 
Nie1
Rahim
 
SI
MaxFloRec
 
Podaj Dalej
MaxFloRec
 
Cyfroni
Straho ft. Pokahontaz
 
SinuSoida
Straho ft. Śliwka Tuitam
 
Pod Paznokciem
Straho ft. Lilu
 
Magnes
Straho ft. Fokus
 
Selekta
Straho ft. Śliwka