Twoje demo
Twoje demo

Nasze koncerty

gdzie gramy

Produkty powiązane

Produkty powiązane z nami

Pokahontaz

Zespół powstaje w 2003 r. w Katowicach na kanwie kultowej Paktofoniki, tuż po oficjalnym zakończeniu jej działalności. W skład grupy wchodzą 3 byli członkowie PFK: Rahim (znany także jako Straho – raper i producent muzyczny), Fokus (raper i producent muzyczny) i DJ Bambus (znany również jako Be-De-Jot lub BDJ – oficjalny DJ grupy). Od połowy roku 2012 w trasy koncertowe z artystami wyrusza również Minix (beatboxer i producent muzyczny, brat Rahima), prezentujący swój beatboxowo-wokalny showcase.

Pierwszym singlem wydanym pod szyldem Pokahontaz jest „Wstrząs dla mas” (2004 r.). Utwór zostaje dobrze przyjęty przez publiczność. Dzięki kolejnemu numerowi – „Za szybcy się wściekli” – zespół przebija się do największych stacji muzycznych i staje się rozpoznawalny w całym kraju. Oba utwory finalnie znajdują się na debiutanckiej płycie grupy pt. „Receptura”. Wydawnictwo ma premierę w kwietniu 2005 r. Promuje je jeszcze trzeci singiel, solowy „Nie1” Rahima. Na krążku gościnnie udzielają się artyści, tacy jak: Śliwka Tuitam, Miuosh, Cichy i Kams. Jego produkcją zajmuje się sam Straho (Rahim), a za mix i mastering odpowiedzialny jest DJ 600V. Pierwsza płyta Pokahontaz otwiera nowy rozdział w historii polskiego hip-hopu, tworząc jego nową jakość. Rahim i Fokus udowadniają, że należą do czołówki polskich raperów. Wydawnictwo zawiera piętnaście utworów, które dziś uważane są za kultowe, o czym świadczy chociażby decyzja MaxFloRec o reedycji albumu.

W połowie 2007 r. zespół chwilowo kończy działalność. Reaktywuje się w tym samym roku za sprawą singla „Cyfroni” Rahima z Pokahontaz na featuringu. Równolegle Rahim i Fokus z powodzeniem realizują swoje solowe ścieżki kariery. Ich artystyczne drogi na dobre schodzą się ponownie dopiero w roku 2011, kiedy rozpoczynają prace nad drugim wspólnym albumem, „Rekontaktem”. Wydawnictwo na półki sklepowe trafia w roku 2012, czyli po siedmiu latach od premiery pierwszego krążka. Fanom i samym artystom opłaca się czekać – w kilka miesięcy od premiery płyta osiąga status złotej. Znajduje się na niej 15 premierowych utworów, w których artyści nie stronią od muzycznych eksperymentów. Produkcją większości numerów zajmuje się DiNO, jeden z najbardziej kreatywnych producentów na polskiej scenie hip-hopowej. Na featuringu pojawiają się: EMILYROSE, Pezet, Łona oraz Grizzlee z EastWest Rockers.

W marcu 2014 r. ukazuje się singiel „Habitat” zwiastujący trzeci już album Pokahontaz. Tekst utworu wychodzi spod pióra Rahima i Fokusa. Za warstwę muzyczną odpowiada Zetena, którego fani grupy kojarzą m.in. z remixu „Przestań” Bob One'a z gościnnym udziałem Pokahontaz. Później pojawiają się kolejne single promujące „Reversal” („W ruch”, „Przeciwwaga”, „Życie jest piękne”, „Desperado2” z gościnnym udziałem Buki i Kleszcza oraz „Serum”). Płyta ma premierę 20 sierpnia, a w niespełna rok pokrywa się złotem.

16 sierpnia 2016 roku na kanał MaxFloRecTV na YouTubie trafia remix kultowego „Habitatu”, wyprodukowany przez Christofera Lucę. Towarzyszy mu także alternatywna wersja klipu. Utwór zapowiada nowe wydawnictwo grupy. 6 października tego samego roku pojawia się kolejny remix. Tym razem nową wersję zyskuje utwór „Kuszenie”, który w oryginalnej wersji znaleźć można na „Rekontakcie”. Autorem remixu jest DiNO. Tego dnia w MaxFloSklepie rusza również  pre-order wydawnictwa „REkolekcja”. Jest to limitowany kolekcjonerski zestaw przeznaczony nie tylko dla fanów grupy, ale też dla tych, którzy chcieliby dopiero zapoznać się z jej twórczością. W skład gold packa wchodzą 2 złote albumy: „Rekontakt” i „Reversal”, a także płyta z 14 remixami utworów z obu wydawnictw. Na CD znajduje się także premierowy numer „Nowy rozdział” na bitach duetu White House, który jest oficjalną zapowiedzią 4. krążka Pokahontaz.

21 października to dzień oficjalnej premiery „REkolekcji”, a także klipu do „Nowego rozdziału”. Utwór i towarzyszący mu teledysk ukazuje się bez zapowiedzi. Niezależnie od tego fani przyjmują singiel bardzo entuzjastycznie.

W 2017 r. w miejsce DJ-a Bambusa do grupy dołącza DJ West. Pokahontaz rozpoczyna intensywne pracue nad 4. wydawnictwem.

6 czerwca na MaxFloRecTV trafia 2. singiel zwiastujący nowy krążek. W numerze „Kalendarze” pojawia się gość. Jest nim Tymek - przedstawiciel młodego pokolenia rapu z Opolszczyzny. Wideo towarzyszące utworowi nakręcono w całości w Katowicach. Za bit ponownie odpowiada White House. Duet ma być producentem całego 4. albumu Pokahontaz.

Fani grupy nie muszą długo czekać na kolejną porcję muzyki. Nieco ponad miesiąc od premiery „Kalendarzy” w sieci pojawia się następny singiel. „Stawiam dziś” jest kolejna odsłoną nadchodzącego wydawnictwa. Singiel, podobnie jak poprzednie, stylistycznie mocno nawiązuje do oldschoolowych brzmień i samplowanych bitów. Jak zapewnia Rahim, jest on jednocześnie reprezentatywny dla całego krążka. Klimatyczne wideo powstało w 2 dzielnicach Kopenhagi - Nørrebro oraz Christianii. 

19 października słuchacze otrzymują od grupy niespodziankę. Na MaxFloRecTV pojawia się kolejna zapowiedź z nadchodzącej płyty. Przy okazji dowiadujemy się, że krążek zatytułowany będzie "REset". "Krzyżówka" to singiel audio, wiąże się z nim jednak dodatkowa atrakcja. Nieprzypadkowo zatytułowany został właśnie w ten sposób. Tekst utworu odpowiada hasłom, które należy dopasować do specjalnie na potrzeby tej premiery przygotowanej grafiki. Krzyżówka nie zawiera pytań – definicje poszczególnych haseł pojawiają się w zwrotkach Rahima i Fokusa. Co ważne, główne hasło krzyżówki ułożyć można z liter znajdujących się w przyciemnionych (szarych) polach.
Dla wybranych autorów poprawnego hasła głównego przewidziano nagrody. Szansę na ich otrzymanie mają te osoby, które zamówią album „REset” w pre-orderze na www.MaxFloSklep.pl, podając rozwiązanie krzyżówki w uwagach do zamówienia. Co 20. zamawiający otrzymać ma słuchawki douszne partnera wydawnictwa, marki JBL. Wśród wszystkich klientów zamawiających płytę w przedsprzedaży, którzy rozwiążą krzyżówkę, Rahim w dniu swoich urodzin, 17.11, wylosuje laureata nagrody specjalnej. Wydarzenie transmitowane będzie w kanałach social media MaxFloRec i zespołu. Szczęśliwiec zaproszony zostanie na indywidualne spotkanie z Pokahontaz w salonie partnera marki JBL. Podczas spotkania wraz z artystami będzie miał on okazję przedpremierowo posłuchać „REsetu”.

Tydzień po premierze i ogłoszeniu konkursu w sieci robi się głośno za sprawą informacji, że na nadchodzącym albumie pojawi się utwór nagrany wspólnie z Kalibrem 44. Kolejnym ogłosznym gościem jest także Bob One. Fani nie kryją radości i zniecierpliwienia.

30 października Rahim i Fokus znów o sobie przypominają, tym razem za sprawą kolejnego klipu. Wraz z premierą "Z buta w drzwi" na MaxFloSklep.pl startuje też pre-order 4. albumu Pokahontaz. Premiera przewidziana jest na 1.12.2017 r. Efektowne wideo, które śmiało można nazwać mini filmem akcji, to dzieło Przedmarańczy. Utwór jak i towarzyszący mu obraz cieszą się niezwykle entuzjastycznym przyjęciem.

Dokłądnie na 10 dni przed premierą nowego albumu Pokahontaz postanawia zrobić fanom niespodziankę i bez zapowiedzi publikuje kolejny utwór na MaxFloRecTV. Tym razem zaprezentowali utwór "Mętlik".

Ostatnim opublikowanym klipem, przed ukazaniem się płyty "REsetu", są "Czarne lustra" z gościnnym udziałem Bob One'a. Teledysk trafia do fanów na dzień przed oficjalną premierą krążka.  

 

GALERIA ZDJĘĆ

KLIPY

 
Czarne lustra
Pokahontaz ft. Bob One
 
Z buta w drzwi
Pokahontaz
 
Krzyżówka
Pokahontaz
 
Stawiam dziś
Pokahontaz
 
Kalendarze
Pokahontaz ft. Tymek
 
Nowy rozdział prod. White House
Pokahontaz
 
Habitat (Christofer Luca RMX)
Pokahontaz
 
Serum ft. Wuzet
Pokahontaz
 
Życie jest piękne prod. Snobe Beatz
Pokahontaz
 
Zawód piosenkarz (official selfie) prod. DiNO
Pokahontaz
 
Desperado2
Pokahontaz ft. Buka, Kleszcz
 
Przeciwwaga
Rahim/Pokahontaz
 
W Ruch
Pokahontaz
 
Habitat
Pokahontaz prod. Zetena
 
Przestań (Zetena RMX)
Bob One ft. Pokahontaz
 
Pompuj pompuj
Rahim / Pokahontaz
 
Niemiłość
Pokahontaz ft. Pezet
 
Róża wiatrów
Pokahontaz
 
Cyfroni
Straho ft. Pokahontaz