Twoje demo
Twoje demo

Kalendarium

koncerty / wydarzenia

Młody

Młody (właśc. Łukasz Grabowski) – MC i producent muzyczny z Bielska-Białej, rocznik '84. Współpracował m.in. z takimi przedstawicielami rodzimej sceny hip-hopowej, jak: O.S.T.R., Pezet, Fokus, Miuosh, GrubSon, Mielzky, DonGuralesko, BU, Rahim, Ematei Duch czy The Returners. Jak sam twierdzi, jego produkcje wyróżnia specyficzne brzmienie. – Padały porównania do The Alchemista. Cieszyło mnie to, bo akurat ten gość miał mocny wpływ na moją twórczość. Teraz ludzie rozpoznają już moje brzmienie, z czego cieszę się najbardziej. To brzmienie jest ciężkie i surowe – mówi Młody. – Najnowszy album, na którym można znaleźć moje produkcje, to płyta „The World Is MindKRS-One'a, gdzie wyprodukowałem większość bitów. Co tu dużo gadać: to spełnienie młodzieńczych marzeń – dodaje.

Przygodę z muzyką Młody rozpoczyna już w latach 90., współpracując w ramach projektu Krótka Piłka z Borem, Zackiem i MGO. W 1999 r. wraz z Karimem, Drewnem, Stasiem, Miękim i DJ-em MGO zakłada zespół MeriDialu, którego staje się głównym producentem. W późniejszym okresie do składu dołączają: DJ WBK, Cinas i Staf. Pierwsza płyta zespołu ukazuje się w 2002 r. Zatytułowana zostaje „Wiesz, że warto”. Dwa lata później wspólnie z Miękim i Cinem Młody nagrywa krążek „Co ty mi tu”. W 2007 r. ukazuje się 2. album grupy MeriDialu – „Materiał przeterminowany”. W kolejnym roku wychodzą: „Znowu to samo” oraz „Dekada”. Pierwsza z płyt utrzymana zostaje w klimacie określanym przez sam zespół jako rozrywkowy. Artyści stwierdzają, że „po przesłuchaniu jej odnosi się wrażenie, że została nagrana dla grona znajomych”. Nie uważają tego jednak za wadę, wręcz przeciwnie. Ruszają w trasę koncertową, zatrzymując się m.in. w: Pszczynie, Piekarach Śląskich, Wrocławiu, Jaworznie, Krakowie, Warszawie, Żywcu oraz oczywiście w Bielsku-Białej.

Za milowy krok w swojej karierze MeriDialu, na czele z Młodym, uważa marzec 2008 r. Zespół zaczyna wtedy supportować Fokusa promującego swój pierwszy solowy album, „Alfę i Omegę”. Dzięki temu Młody pojawia się na kultowych scenach, m.in. w: Katowicach, Opolu, Tarnowskich Górach, Częstochowie, Zakopanem, Kielcach, Zabrzu czy Żorach. Kooperacja z Fokusem owocuje dwoma wspólnymi utworami na kolejnej płycie MeriDialu, wydanej 20 września 2008 r. „Dekadzie”. „Dekada” to dwupłytowy album podsumowujący 10 lat działalności członków grupy. W powstanie krążka zaangażowanych zostaje 40 artystów. Oprócz Fokusa trafiają na niego m.in.: Rahim, HST, BU, Majkel czy Siwas. Premierowy koncert ma miejsce w katowickim MegaClubie, gdzie Młody ma okazję zagrać dla tysięcznej publiczności. Po tych wydarzeniach MeriDialu już definitywnie zyskuje ogólnopolską popularność. Młody wraz z zespołem koncertuje m.in. w Rzeszowie, Żywcu, Tarnowie, Stalowej Woli, Gorzowie Wielkopolskim i Szczecinie. W 2013 r. zespół wyda jeszcze longplay pt. „Terminologia”.

Pierwszy solowy krążek Młodego ukazuje się nakładem Underground Renoma Records 17 marca 2012 r. Album nosi tytuł „4 takty”. W tym samym roku Młody nawiązuje współpracę z reprezentantami gliwickiej sceny hip-hopowej, Biakiem (MC) i HWR-em (DJ). Artyści zawiązują kolektyw Heavy Mental, czyli „klasyczny rap w najlepszym wykonaniu, dwa mikrofony i dwa adaptery”. W zaledwie rok od powstania zespołu na rynku pojawia się jego pierwsza płyta zatytułowana identycznie jak nazwa składu – „Heavy Mental”. Artyści promują ją jako „dopracowany technicznie rap, niosący niebanalne treści, położony na starannie przygotowanych bitach, z naciskiem na bass i tłuste perkusje”. Wydawcą albumu jest Szpadyzor Records.

W 2014 r. Młody udziela się jako uznany producent u boku Zeteny w organizowanym przez MaxFloRec projekcie „Experyment Underground”. Pojawia się na MaxFloRecTV w 11 odc. programu. Pod koniec 2015 r. nakładem MaxFloRec ukazuje się promocyjny album podsumowujący akcję. Jako pozycja 11. trafia na niego utwór „Mind house” podziemnego rapera działającego pod ksywą Bzyku. Za bit odpowiadają: Młody oraz Zetena.

Przez kolejne lata Młody działa głównie jako producent. Pracuje też intensywnie nad drugą solową płytą.

W maju 2017 r. ogólnoświatową premierę ma album „The World Is Mind” legendarnego rapera zza oceanu, KRS-One'a. Młody produkuje na tę płytę aż 9 z 15 utworów. Oznacza to, iż staje się on głównym producentem tego wydawnictwa KRS-One'a.

W tym samym czasie Młody nawiązuje współpracę z MaxFloRec. Dotychczas kooperował z nami głównie jako producent pojedynczych utworów, takich jak np.: „JKNWPBU czy „ChoreGrubSona. 19 maja 2017 r. na MaxFloRecTV trafia „Stres”, pierwszy singiel zwiastujący nowy album Młodego. Tym samym Młody oficjalnie dołącza do grona zawodników MaxFloRec

Niespełna 3 miesiące później na naszym kanale pojawia się kolejny singiel. Tym razem towarzyszy mu też teledysk. Klip do Ludzi na miarę” zrealizowała grupa 3/4 UDGS Lab, a w utworze gościnie swoje cuty dorzucił DJ Kebs

Na 3. zwiastun solowego wydawnictwa fani znów czekają niecałe 3 miesiące. Tym razem jednak mamy do czynienia z wyjątkową kooperacją i znamienitym gościem. W numerze Larwa” za mikrofonem obok Młodego staje sam Hades.  Wszystkie dotychczasowe zapowiedzi dobrze oddają klimat i charakter nadchodzącego albumu. 

 

 

GALERIA ZDJĘĆ

SINGLE

 
Larwa
Młody ft. Hades
 
Ludzie na miarę
Młody
 
Stres
Młody