Twoje demo
Twoje demo

Grubson

Przygoda GrubSona z hip-hopem zaczęła się już na początku lat 90. Zainteresowanie nowym nurtem muzycznym zaszczepił w nim jego brat Hudy, który w tamtym okresie zajmował się promowaniem kultury hip-hopowej w rodzinnym mieście, Rybniku. GrubSon sam zaczął tworzyć już na przełomie lat 1997-1998 w grupie zwanej „Po 3-na różnica" (Twórca, Max, Rav).

GrubSon jest osobą, obok której nie można przejść obojętnie: jego charakterystyczny głos, flow, muzyka oraz przekaz trafiają do coraz szerszego grona odbiorców. Wracając jednak do jego życiorysu: w 2001 r. GrubSon przejmuje schedę po bracie i sam zaczyna organizować imprezy w swoim mieście. Niedługo później powstaje nowe ekipa, Wolność słowa w składzie: GrubSon, GRF, Zorza, Aro. Chłopaki w warunkach domowych nagrywają swoje pierwsze demo, jednak sytuacje losowe nie pozwalają przetrwać zespołowi.

GrubSon się nie poddaje i już w latach 2003-2004 wydaje solowy nielegal „N.O.C." (Nowiny Osiedle Chrabowa) wraz z klipem mającym promować wydawnictwo. Klimat, w jakim była nagrana płyta przedstawiał elastyczne oblicze artysty - można było usłyszeć na niej rap, ruffneck i dancehall. Produkcją muzyki na krążku zajął się sam raper. Dzięki temu albumowi zaczął coraz więcej koncertować, poznawać nowe osoby, w tym ludzi zajmujących się tworzeniem muzyki. Wkrótce poznaje m.in. ekipę Bezkres, której staje się członkiem. Tworzy formację Wspólny Mianownik Soundsystem, z którą zagłębia się w rytmy reggae i dancehall. W roku 2005 poznaje Metrowego, który także zostaje częścią składu WMS, a za kilka lat nagra wspólnie z GrubSon ważną dla polskiej fonografii płytę. GrubSon w tym samym roku rozpoczyna pracę nad kolejnym solowym krążkiem, a oprócz tego zajmuje się produkcją bitów dla coraz większej liczby osób. W rok później nawiązuje krótką współpracę z Łódzkim Dread Squadem, wraz z którym miał wypuścić swoją legalną płytę. Niestety projekt nie ujrzał światła dziennego. GrubSon nadal się nie poddaje i kontynuuje rejestrację nagrań na solowy album. W międzyczasie poznaje DJ-a Feel-xa i zaczyna tworzyć w jego firmie fonograficznej Siła-Z-Pokoju, co owocuje świetną współpracą i dalszym etapem rozwoju kunsztu muzycznego artysty.

W roku 2007, dzięki wygranemu konkursowi, GrubSon nagrywa kawałek na III cz. producenckiej płyty Magiery i L.A, "Kodex". Utwór „Siła z pokoju", który nagarał z Juniorem Stressem - wraz z kawałkiem Fokusa i Gurala - stał się singlem promującym wyżej wspomnianą produkcję. Płyta ta jeszcze bardziej otworzyła GrubSonowi drogę na polskie parkiety, a jego charyzmatyczna postać i głos stały się rozpoznawalne w całej Polsce. W 2008 r. wytwórnia Feel-xa wydaje mixtape „Siła-Z-Pokoju MixTape Vol. 1", oczywiście z udziałem GrubSona. W rok później GrubSon zmienia „stajnię", tym razem na MaxFloRec, z którą podpisuje kontrakt na debiutancką, legalną płytę. We wrześniu 2009 r. ukazuje się jego debiutancki album zatytułowany „O.R.S". Dzięki singlom „Nowa fala" oraz „Na szczycie" artysta błyskawicznie wspina się po szczeblach kariery. Prawdziwa jej eskalacja przypada na rok 2011. W styczniu tego roku na półki sklepowe trafia dwupłytowy album pt. „Coś więcej niż muzyka". Wydawnictwo w niespełna pół roku pokrywa platyną.

Po dwóch świetnie przyjętych albumach rybnicki wokalista nie osiada na laurach i przygotowuje nową płytę, która jest efektem ścisłej współpracy z DJ-em BRK, który to świetnie sprawdza się nie tylko jako producent, ale także jako raper. Owocem tej kolaboracji jest wydany w maju 2012 r. album „Gruby Brzuch". W 3 lata od premiery krążek uzyskuje status złotej płyty.

W 2013 r. GrubSon wyrusza w trasę z Jamalem (RudeBoyTour), którą promuje singiel o tym samym tytule. Utwór „RudeBoyTour" z gościnnym udziałem Jareckiego trafia na „Muzyczną Bombkę MaxFlo". W tym samym czasie artysta nawiązuje współpracę z live bandem Sanepid, z którym koncertuje do dziś. 

16.06.2014 nakładem wydawnictwa MaxFloRec ukazuje się płyta „Punkt Widzenia" Jareckiego & BRK, na której GrubSon udziela się jako producent i DJ TwardyKark

4 marca 2015 r. to data premiery 3. studyjnego (legalnego) albumu GrubSona zatytułowanego Holizm". Na płycie artysta łączy liczne gatunki takie jak soul, funk, muzykę elektroniczną czy alternatywną, znacznie wychodząc tym samym poza ramy muzyki hip-hopowej. Nową jakość wniosło też zaangażowanie w pracę nad płytą live bandu, którego partie usłyszymy choćby w singlowym „Sanepidzie".  – Wiadomo, że jestem daleki od zamykania się na jeden rodzaj muzyki. „Holizm” to bardzo zróżnicowana płyta. Zawiera dojrzalsze niż na poprzednich krążkach teksty. - mówi GrubSon. Na longplayu pojawili się również znakomici goście, których obecność podkreśla tylko jego różnorodność. Usłyszymy tutaj Krzysztofa Zalewskiego, Marcelinę, Jareckiego czy Tego Typa Mesa. Album pozwolił też artyście na spełnienie swoich marzeń. W utworze „Spider-man” wspiera go nowojorczyk Chip Fu z legendarnego składu Fu-Schnickens. „Kiedyś nie myślałem nawet, że uda mi się być na jego koncercie, a dziś mam go na swojej płycie„ - relacjonuje z zadowoleniem. „Holizm” został bardzo entuzjastycznie przyjęty zarówno przez fanów jak i recenzentów. Jego produkcją zajęli się Grubson i DJ BRK a wspomogli ich Amateus i Snake. Płytę promuje 5 singli („Złota Kula", „Sanepid", „Jedna z planet", Dżungla" oraz najnowszy obrazek do „Nie Jestem). Teledysk do utworu „Złota kula" został nominowany przez Eska Music Awards w kategorii Najlepsze wideo roku. Natomiast Nie Jestem" to teledysk wyjątkowy z kilku względów. Został on w całości nakręcony w rodzinnym Rybniku. Dodatkowo prawdopodobnie jest pierwszym w Polsce klipem w pełni dostsępnym dla osób niesłyszących. Sam GrubSon mówi natomiast, że jest to jego najodważniejszy z dotychczasowych obraz. 5 teledysków z albumu „Holizm” łącznie mają na liczniku ponad kilka milionów wyświetleń, a samo wydawnictwo zostało nominowane do Fryderyków 2016 w kategori „Album roku hip-hop”.

Galeria zdjęć

KLIPY

 
Nie jestem
GrubSon
 
Dżungla
Grubson
 
Oddech
Grubson ft. Jarecki
 
Jedna z planet
Grubson ft. Marcelina
 
Sanepid (prolog)
GrubSon ft. Jarecki
 
Sanepid
GrubSon ft. Jarecki
 
Złota kula
GrubSon ft. Krzysztof Zalewski
 
Szansa
Grubson & BRK jako Gruby Brzuch
 
Na szczycie
Grubson
 
Naprawimy to
Grubson ft. Emilia
 
Wakacje
Grubson ft. BRK, BU i Metrowy
 
Rudeboytour
grubson ft. Jarecki
 
Ostatni raz
Grubson & BRK jako Gruby Brzuch
 
Złap za...
Grubson & BRK jako Gruby Brzuch
 
Zacieszacz ft. BU
Grubson & BRK jako Gruby Brzuch
 
Ruffneck live
Grubson
 
O.P.D.K.
Grubson
 
SI
MaxFloRec
 
Antidotum
Jarecki i BRK ft. Grubson
 
Jea?!?
Grubson
 
Fejm
Rahim ft. Grubson i Abradab
 
Parchastyczny klip
3oda Kru
 
Spiesz się powoli / Nowa fala
Grubson
 
Podaj Dalej
MaxFloRec