Twoje demo
Twoje demo

Kalendarium

koncerty / wydarzenia

Drozda

 

Drozda (właśc. Adrian Drozda) - polski raper undergroundowy, rocznik '93, ur. w Świnoujściu, aktualnie zam. w Poznaniu.

Pierwsze teksty pisze już w 2009 r., ale dopiero cztery lata później dochodzi do wniosku, że to właśnie z muzyką chce związać swoją przyszłość. Postanawia wówczas zintensyfikować działania w tym kierunku. Od początku stawia na zróżnicowaną stylistycznie twórczość. Nie obiera wąskiej drogi, choć w jego utworach dominuje tendencja newschoolowa. Najważniejsze są dla niego flow i gry słowne. Zagłębiając się jednak w jego twórczość, można znaleźć w niej także poważne, życiowe numery. Równie co treść, ważna jest dla niego forma.

W 2012 r. Drozda przeprowadza się do Poznania, gdzie podejmuje studia na Politechnice Poznańskiej na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji.

W stolicy Wielkopolski zaprzyjaźnia się z producentem muzycznym i MC, Mirasem Gunnerem, z którym kilka lat później nagra mixtape. Znajomość ta owocuje założeniem w 2013 r. RPZK studio, które tak naprawdę jest jedynie mikrofonem w szafie. To właśnie w takich warunkach powstaje pierwszy solowy mixtape rapera, "Miszmasz".

W swoją z pozoru spokojną codzienność Drozda wplata spontaniczne tworzenie nowych numerów i równie spontaniczne koncertowanie w lokalnych klubach.

W roku 2014 poznaje niezwykle utalentowanego, ale - jak śmieje się sam artysta - również niezwykle leniwego MC z Konina, Fozzfora. Obaj raperzy łączą artystyczne siły z Mirasem. Co jakiś czas spontanicznie spotykają się w studiu, by nagrać płytę. Niemal cały materiał powstaje impulsywnie - teksty pisane są na chwilę przed zarejestrowaniem utworów. Efektem spotkań jest wydany własnym sumptem 2 lata później mixtape "Emsilepsja".

W 2015 r. Drozda decyduje się zaprezentować swój nowy materiał w MaxFlo. Jego "demówka" zwraca uwagę samego szefa wydawnictwa, Rahima. W MaxFloRec trwają w tym czasie intesywne prace nad debiutanckim, dwupłytowym i dwujęzycznym albumem producenta Christofera Lucy. Rahim prezentuje twórczość Drozdy Christoferowi. Ten postanawia zaprosić go na swój debiut i tak w marcu 2016 r. ukazują się "Stopy i werble" z utworem "Alcaya" Drozdy. Przyszły członek MaxFloLabu pojawia się na jednym krążku m.in. wśród takich artystów, jak: Rahim, Fokus, Zeus, Buka, K2, Bob One, Nerwus czy Bas Tajpan.

Po premierze "Stóp i werbli" w MaxFlo zapada decyzja o przyjęciu Drozdy w poczet rekrutów hip-hopu inicjatywy MaxFloLab. Jeszcze w lipcu 2016 r. na kanał MaxFloRecTV trafia "Naga bragga". Singiel zwiastuje solowy mixtape Drozdy zatytułowany "Wylot z Gniazda".  Niemal 2 tygodnie później na kanale niespodziewanie pojawia się kolejny singiel (tym razem audio) pt. "Dla nas nie ma jutra", a po kolejnych kilkunastu dniach słuchacze mogą się już zapoznać z mixtapem w pełnej okazałości.

W lutym tego samego roku Drozda prezentuje nagrane zupełnie spontanicznie utwór i klip "Oni to nie my". – Przez kilka miesięcy spokojnie sobie mieszkałem i pracowałem w Dublinie, aż w końcu dorwał mnie głód rapu. Ten numer nagrałem w jeden dzień na totalnym spontanie. Podobnie zresztą jak street video – opowiada artysta.

 
naga bragga
Drozda
 
Oni to nie my
Drozda