Twoje demo
Twoje demo

Kalendarium

koncerty / wydarzenia

DiNO

Osiedle Literatów, dzielnica Łabędy w Gliwicach. DiNO dorasta w blokowisku, a właściwie razem z nim, bo osiedle jest dopiero w trakcie budowy. W górniczej rodzinie nie ma osób zajmujących się muzyką. Jedynie Bratowa gra na pianinie i gitarze. Mimo to - a może właśnie dzięki temu - Dino już w dzieciństwie marzy o tym, by słuchać kaset z własnymi nagraniami. Dopiero za parę lat internet ma stać się substytutem rzeczywistości dla większości nastolatków, a póki co w mieszkaniu stoi czarno-biały telewizor, który młodym ludziom ma do zaoferowania znacznie mniej niż osiedlowe życie i znajomości. Większość czasu DiNO spędza więc wśród znajomych z okolicznych bloków.

Od momentu, gdy dostał klawisze, właśnie z nimi zakłada pierwsze zespoły, których członkowie przekonani o swoim niespotykanym talencie "udawali, że potrafią grać". Siłą rzeczy wzrasta rola muzyki w jego życiu, a słucha niemal wszystkiego: od Michaela Jacksona, przez Run DMC, po Metallikę. Prodigy wyznacza trajektorię jego muzycznej drogi i zachęca do szukania nietypowych rozwiązań, ale wpływ na jego twórczość ma również fakt, że już teraz słucha drum'n'bassu czy UK Garage, gatunków, które do Polski dotrą dopiero za jakieś dziesięć lat. W szkole DiNO prowadzi radiowęzeł, a słuchacze szybko doceniają oryginalny repertuar, który odbija się echem na szkolnych korytarzach. Jako producent stosunkowo późno daje się namówić na hip-hop. Tym gatunkiem "zaraża" go DJ Totenton, ucząc pracy z wokalem i przelewając na niego swoje muzyczne upodobania. Z perspektywy czasu trzeba przyznać, że zrobił to dość skutecznie, bo Dino na dobre zakorzenił się w tych brzmieniach, wypracowując niepowtarzalny, rozpoznawalny styl. Kształci się w kierunku informatycznym, a resztę czasu poświęca na produkcję i rozwijanie muzycznego warsztatu. Wena budzi się, kiedy większość jeszcze śpi - najchętniej artysta pracuje o piątej nad ranem. Jako młody producent DiNO organizuje konkurs na najlepszy wokal nagrany do własnego bitu. W zabawie bierze udział GrubSon, dzięki czemu o wydarzeniu i samym producencie robi się głośno w środowisku hip-hopowym. DiNO szybko zostaje okrzyknięty jednym z najciekawszych producentów ostatnich lat. Współpracuje z Rahimem i Skorupem, ale też z weteranami spoza Śląska, np. Pezetem czy Ostrym.

Po latach upodobania muzyczne DiNA są równie różnorodne jak na początku - słucha dubstepu i hip-hopu, drum'n'bassu i klasyki. Z czasem zmienia się tylko pora na tworzenie muzyki. W tygodniu pracuje, a "rzeźnię na kompie" robi tylko w weekendy. Efekty słuchacze poznali m.in. w słynnym "Poznaj Majkela" czy w "Nowej fali" GrubSona.

Ważny dla artysty okazuje się być rok 2010. Wtedy bowiem dostaje propozycję dołączenia do zasobnego grona artystów wydawnictwa muzycznego MaxFloRec, którą bez wahania przyjmuje. W marcu tego roku na rynek trafiają PODRÓŻE PO AMPLITUDZIE, pierwszy solowy krążek Rahima z wyprodukowanymi przez DiNA utworami: "Darkside" i "Ciii". 9 miesięcy później pojawia się druga solowa płyta RahimaAMPLIFIKACJA. DiNO odpowiada na niej za tytułową "Amplifikację", numer "OTC" i remix "Ciii". Autorowi tych nietypowych produkcji przybywa coraz więcej fanów. Mogą oni spodziewać się, że wyjątkowych bitów będzie jeszcze więcej - DiNO zostaje współproducentem drugiej płyty grupy Pokahontaz.

W przerwach między tworzeniem kolejnych bitów dla Rahima i Fokusa DiNO produkuje utwór "Dobry wieczór" na album GrubSona pt. COŚ WIĘCEJ NIŻ MUZYKA, który wkrótce uzyskuje status platynowej płyty. Po drodze tworzy również "Kampanię", w której na majku pojawia się m.in. Liroy. Nazwisko gliwickiego producenta pojawia się też na płycie GRUBY BONUS zawierającej jego remix "Zacieszacza". Gliwicki producent staje się bardzo zapracowanym człowiekiem, a zwieńczeniem jego prac jest słynny REKONTAKT. Album trafia na półki sklepowe w październiku 2012 roku, a w maju 2013 roku Fokus z Rahimem odbierają za niego złotą płytę. Do dziś na YouTubie nie spada oglądalność (i słuchalność) pochodzących z tego wydawnictwa utworów na bicie DiNA, takich jak np.: "Niemiłość" (ft. Pezet), "Róża wiatrów", "Stroboskopy" czy "Kuszenie".

DiNO nie osiada na laurach i, idąc za ciosem, udziela się na krążkach pozostałych artystów mikołowskiego wydawnictwa. Jego nieprzyzwoicie tłuste bity znajdujemy m.in. na wydanych w 2013 roku: WSPANIAŁYM WIDOKU NA NIC INTERESUJĄCEGO Buki ("Cyferblatów wichura" z gościnnym udziałem Rahima), BYKU Bu (numer "Nim powrócę"), PIĘKNEJ POGODZIE Skorupa ("Świata ciekawość", do którego powstało swojskie wideo czy "Wampiry i upiory").

Bity DiNO trafiają również na trzeci album Pokahontaz - REVERSAL. Jest odpowiedzialny m.in. za "Desperado2" z gościnnym udziałem Buki i Kleszcza, "Mówisz i masz" gdzie pojawia się Bezczel oraz "W ruch". Reversal w niespełna rok po premierze pokrył się złotem. 

Producent jest też w całości  odpowiedzialny za warstwę muzyczną albumu „HorRYM JESTem”, którą nagrał razem z Kleszczem – byłym rekrutem inicjatywy MaxFloLab. Album jest jednocześnie debiutem rapera na legalnym rynku fonograficznym. Jego premiera odbyła się 12.06.2015 r. i do dziś cieszy się niegasnącą popularnością. Wydawnictwo zawiera 16 eksperymentalnych utworów na różnorodnych bitach DiNA, w których usłyszeć można wiele nawiązań do innych gatunków m.in. do muzyki eletronicznej. Całość ubarwiają goście tacy jak: K2, Lilu, Skorup, Luk Step, Sit, DJ Hopbeat i DJ Bambus.  Krążek promuje 5 singli:  „Szukaj mnie", „Horrym", „Spacer" (z gościnnym udziałem Lilu), „Made in China" oraz „ILUMINACIsną bzdur". Klip do ostatniego kręcony był w Pałacu Kawalera w Świerklańcu. Zobaczyć w nim można laureatów konkursu „50 twarzy Kleszcza”, a więc fanów-sobowtórów rapera. W teledysku gościnnie pojawia się także znany youtuber Y (z kanału Magic of Y). Aktualnie Kleszcz & DiNO pracują nad następcą „HorRYM JESTem”.